Pareiškimo į teismą parengimas
Civilinio proceso kodekso 431 straipsnyje numatyta galimybė priklausančią pinigų sumą prisiteisti paties paprasčiausio ir greičiausio proceso tvarka – byloje dėl teismo įsakymo išdavimo.
Skolininkui, neatsiskaitančiam už sutartines sąlygas ir nesant esminių ginčų (dėl kokybės, kiekybės ir t. t.), lemiančių neatsiskaitymą, kreditorius gali pareikšti ieškinį (šiuo atveju vadinamą pareiškimu) jo skolininko apylinkę aptarnaujančiam teismui (jei priteistina suma viršija 150 000 Lt, ieškinys turi būti reiškiamas Apygardos teismui), kad šis priimtų įsakymą dėl lėšų priteisimo.
Pažymėtina, kad bylose dėl teismo įsakymo išdavimo žyminis mokestis valstybei sudaro tik ¼ mokesčio, kuris būtų mokamas ieškinį reiškiant paprastos ginčo teisenos tvarka, t. y. ¼ 3 proc. mokesčio (CPK 80 str. 1 d. 3 p.).
Taigi parengiamas ir pateikiamas teismui pareiškimas. Teismas per vieną dieną nusprendžia, ar jį priimti (ar atitinka formos reikalavimus, ar sumokėtas žyminis mokestis ir t. t.) ir dar per vieną dieną priima įsakymą priteisti lėšas. Įsakymas kartu su paties pareiškimo nuorašu per vieną dieną išsiunčiamas skolininkui (paprastai visa tai užtrunka iki vienos savaitės).
Gavęs teismo įsakymą, skolininkas privalo per 20 dienų įvykdyti prievolę (arba imtis kitų reikalaujamų veiksmų) ir apie tai pranešti teismui arba pareikšti prieštaravimą.
Nors teismas privalo operatyviai priimti įsakymą ir jis greitai įsiteisėja, prieštaravimo galimybė iš esmės komplikuoja kreditoriaus padėtį, ypač jei skolininkas yra nesąžiningas ir išmano savo procesines teises.
Taigi, teismo įsakymas, siekiant operatyviai priteisti lėšas, yra gana veiksmingas, bet kartu ir neprognozuojamas. Jei skolininkas nepareikš prieštaravimų, įsakymas per 20 dienų įsiteisės ir nebegalės būti skundžiamas (t. y. taps nenuginčijamas). Tačiau visas jūsų triūsas nueis perniek, jei skolininkas pareikš prieštaravimą, tuomet po mėnesio, gavę pranešimą apie prieštaravimus, iš naujo turėsite rengti ieškinį (taip pat mokėti papildomą žyminio mokesčio dalį) ginčo teisenos arba dokumentinio proceso tvarka.